HAKKIMIZDA KAYIT SORGULAMA HIZLI ERİŞİM YARDIM - DESTEK

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 İdari  Mali  Teknik  Aktarım - Kapanış
Türkçe karakterli alan adı alabilir miyim?
Hangi alan adını kimler alabilir?
Sorumlu kodu (nic-handle) nedir?
Alan adı ödemelerimi nasıl yapmalıyım?
Ödeme durumumu nasıl öğrenebilirim?
Faturam kimin adına düzenlenecek?
Alan adı sunucusu nedir?
Alan adı sunucusu nasıl işletilir?
Alt alan adlarını dağıtabilir miyim?
TRABİS nedir?
Aktarım nasıl yapılır?
Aktarım sürecince alan adlarım kapanacak mı?

 
Anahtar kelime ile aramaSunucu yönlendirme hizmetini artık BTK mı verecek?
• Nic.TR faaliyetteyken, Nic.TR üzerinden almış olduğunuz alan adları için DNS sunucu yönlendirme hizmeti verilmeye devam edecektir.

• TRABİS devreye girdiğinde alan adınız ile ilgili hizmet aldığınız kayıt kuruluşu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

TRABİS nedir?
• “.tr” uzantılı internet alan adı sisteminin ve buna ait merkezi veri tabanının işletilmesine, rehberin oluşturulmasına, güncellenmesine ve rehberlik hizmetinin sunulmasına ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasına imkân veren, tüm bu faaliyetlerin güvenli ve iş sürekliliğini sağlayacak şekilde gerçekleştirildiği sistemdir.

Mevcut alan adı uzantılarından farklı .tr uzantılı alan adları da alabilecek miyim? Örneğin shop.tr
• TRABİS faaliyete girdikten 1 yıl sonra birinci seviye .tr uzantılı alan adı tahsisi yapılacaktır.

Aktarım nasıl yapılır?
• Aktarımın nasıl yapılacağı ile ilgili detaylı bilgi, www.Nic.TR anasayfası üzerinden duyurulmuştur.

Ne zamana kadar sorumlu değişikliği formu ile işlem yapabilirim?
• TRABİS faaliyete geçene kadar Nic.TR işleyişi devam edecektir. TRABİS faaliyete geçene kadar sorumlu değişikliği onay formu ileterek alan adınızın sorumlularını değiştirebilirsiniz.

Aktarım sistemini kullanmadan alan adlarımı nasıl taşıyabilirim?
• Nic.TR sayfasında yer alan sorumlu değişikliği onay formunu ileterek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aktarım sürecince alan adlarım kapanacak mı?
• Aktarım esnasında herhangi bir hizmet kesintisi yaşanmamaktadır.

TRABİS’in kuralları NicTR’ninkilerle aynı mı olacak?
TRABİS’in işleyiş kuralları ve uygulamaları TRABİS faaliyete geçtiğinde TRABİS tarafından duyurulacaktır.

Alan adlarım TRABİS’te kalabilir mi?
TRABİS faaliyete geçene kadar herhangi bir Kayıt Operatörü’ne aktarılmayan alan adları TRABİS faaliyete geçtikten sonra TRABİS’e aktarılacaktır; ancak TRABİS sistemi üzerinden son kullanıcıya hizmet verilmeyecektir. Bu nedenle TRABİS faaliyete geçmeden önce bir Kayıt Operatörü’ne geçilmesi gerekmektedir.

Aktarım yapınca neden sorumlu kodum değişiyor?
Aktarımın ardırdan alan adının sorumlu kodu seçilen Kayıt Operatörü’nün sorumlu kodu olarak güncellenmektedir. Aktarımın ardırdan işlemlerinizi seçtiğiniz Kayıt Operatörü’nün panelinden yapmanız gerekmektedir.

TRABİS ne zaman faaliyete geçecek?
İnternet Alan Adları Tebliği'nin Geçici 4 üncü maddesi gereğince TRABİS, BTK tarafından ilan edilmesini müteakip faaliyete geçecektir.

Alan adlarım için devlete bağlı bir kuruluştan hizmet alabilir miyim?
23 Mart’tan sonra NicTR Kayıt Operatörlerimiz sayfasında yer alan Kayıt Operatörleri’nden bir tanesini tercih etmeniz gerekmektedir (gov.tr, edu.tr, av.tr, bel.tr, dr.tr, tsk.tr, k12.tr, pol.tr ve kep.tr alan adları hariç). TRABİS faaliyete geçtikten sonra “.tr” uzantılı alan adı alabilmek için “trabis.gov.tr” adresindeki Yetkili Kayıt Kuruluşları’ndan birini tercih etmeniz gerekmektedir.

Yapmış olduğum aktarımı iptal etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?
Konu ile ilgili olarak NicTR ile iletişime geçmeniz önerilir.

Alan adlarım nerede barınacak?
• Alan adlarınız TRABİS devreye girene kadar Nic.TR sisteminde barınmaya devam edecek, TRABİS devreye girdiğinde TRABİS sistemine aktarılacaktır. Ancak 23 Mart 2020 tarihinden itibaren .tr uzantılı alan adlarıyla ilgili (gov.tr, edu.tr, av.tr, bel.tr, dr.tr, tsk.tr, k12.tr, pol.tr ve kep.tr hariç) yenileme ve kayıt işlemlerinizi akredite Kayıt Operatörleri'nden yapmanız gerekecektir.

Tüm alan adlarını belgesiz alabilecek miyiz?
• Tahsis işlemleri, TRABİS devreye girene kadar mevcut Nic.TR kurallarına göre devam edecektir.

• TRABİS devreye girdiğinde gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr, tsk.tr ve kep.tr alan adı uzantıları belge ile tahsis edilmeye devam edecektir. Com.tr, org.tr, net.tr, gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr uzantılı alan adları belgesiz olarak ilk gelen alır kuralına göre tahsis edilecektir.

İtirazlarımı BTK’ya mı ileteceğim?
• Aksi ilan edilene kadar Nic.TR itiraz başvurularını almaya devam edecektir. Yeni uyuşmazlık çözüm mekanizması devreye girdiğinde BTK ve Nic.TR tarafından ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

net.tr uzantılı alan adlarını belgesiz alabilir miyim?
• Net.tr uzantılı alan adlarının tahsis işlemleri TRABİS devreye girene kadar mevcut Nic.TR kurallarına göre devam edecektir.

• TRABİS faaliyete geçtikten sonra com.tr, org.tr ve net.tr alan adı uzantıları belgesiz olarak tahsis edilecektir.

Kredi kartı olmadan ödeme yapabilir miyim?
• Nic.TR sayfası 23/03/2020 tarihinde son kullanıcı ödemelerine kapatılacaktır(bel.tr, av.tr, dr.tr, k12.tr ve kep.tr hariç.). Bu tarihe kadar Nic.TR üzerinden sadece kredi kartı ile ödeme alınmaktadır. Diğer kayıt operatörleri ile iletişime geçerek onların ödeme yöntemleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

• TRABİS sistemi üzerinden ödeme alınmamaktadır. Lütfen yetkili bir Kayıt Kuruluşunu seçerek, ödemelerinizi bu kurum üzerinden gerçekleştiriniz.

Kayıt Operatörlerinin yeni sorumlulukları nelerdir?
• Nic.TR ve BTK’dan ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Kayıt Operatörü nedir?
".tr" uzantılı alan adı hizmeti verme yetkisi verilmiş olan firmalardır. Bu firmalar "NicTR Onaylı Kayıt Operatörü" olarak hizmet vermektedir.

.tr tahsisi artık BTK tarafından mı yapılacak?
• 23 Mart 2020 tarihine kadar mevcut Nic.TR işleyişi devam edecek, 23 Mart’tan sonra TRABİS faaliyete girene kadar alan adı başvuru ve yenileme işlemleri Nic.TR’ye kayıtlı Kayıt Operatörleri tarafından yapılacaktır (Gov.tr, edu.tr, av.tr, bel.tr, dr.tr, tsk.tr, k12.tr, pol.tr ve kep.tr hariç).

• TRABİS faaliyete girdiğinde .tr uzantılı alan adları ile ilgili kurallar ve işleyiş BTK tarafından yönetilen TRABİS tarafınan belirlenecektir. .tr uzantılı alan adlarının tahsis işlemleri www.trabis.gov.tr adresinde listelenen kayıt kuruluşları tarafından yapılacaktır.

Artık alan adlarında satış/devir işlemleri yapabilecek miyiz?
• Nic.TR faaliyetine devam ettiği sürece alan adlarının satışına ve devrine izin verilmemektedir. Alan adlarınızın sahip bilgilerini güncellemek isterseniz Nic.TR sayfasında bulunan Sahip Güncelleme formunu iletmeniz gerekmektedir.

• Alan adı satış işlemleri TRABİS’in faaliyete geçmesinin üzerinden 3 yıl geçtikten sonra yapılabilecektir. Alan adı devir işlemlerini TRABİS faaliyete geçtikten sonra bağlı bulunduğunuz KK aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

alanadi.tr alabilecek miyiz?
• Alanadi.tr alan adları TRABİS faaliyet geçtikten 1 yıl sonra tahsis edilmeye başlanacaktır.

Kayıt operatörü olabilir miyiz?
• Nic.TR devredeyken yeni Kayıt Operatörü başvurusu alınmayacaktır.

Aktarım ne kadar sürede tamamlanır?
• Seçeceğiniz Kayıt Operatörü'ne göre bu süre farklılık gösterebilir. Çevrimiçi olarak kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Nic.tr'den başlatılan aktarım işlemi 30 dakika boyunca geçerlidir.

Nic.TR’ye kayıtlı bir alan adım adım var, TRABİS geçiş sürecinde bu alan adıma ne olacak?
• Nic.TR sistemine kayıtlı olan alan adlarınız ödeme yaptığınız tarihe kadar aktif olacaktır.

• Alan adınızı 23 Aralık 2019 tarihinde Nic.TR sayfasında kullanıma açılmış olan online aktarım ekranından ya da Sorumlu Değişikliği Onay Formunu Nic.TR’ye ileterek dilediğiniz Kayıt Operatörü'ne aktarabilirsiniz.

• Ancak 23 Mart 2020 tarihinde Nic.TR son kullanıcıların yeni başvuru ve alan adı yenileme (ödeme) işlemlerine kapanacağı için bu işlemlerinizi belirleyeceğiniz bir .tr yetkilisi Kayıt Operatörü üzerinden yapmanız gerekecektir.

• Sunucu değişikliği, sorumlu değişikliği ve bilgi güncelleme gibi işlemler TRABİS faaliyete geçene kadar Nic.TR üzerinden yapılmaya devam edecektir.

• Nic.TR’ye kayıtlı Kayıt Operatörlerinin listesine Kayıt Sorgulama bölümünde bulunan Kayıt Operatörlerimiz linkinden ulaşabilirsiniz.

NicTR ne zaman kapanacak?
NicTR sistemi TRABİS faaliyete geçene kadar aktif kalacak, TRABİS’in faaliyete geçmesiyle eş zamanlı olarak kapanacaktır.

Alan adlarım otomatik olarak aktarılacak mı?
Aktarım işlemi kullanıcı tarafından sisteme giriş yapılarak gerçekleştirilen bir işlem olup, otomatik bir işlem değildir.

İstediğim yerden alan adı alabilir miyim?
• Nic.TR Kayıt Operatörlerimiz sayfasında yer alan Kayıt Operatörleri'nden bir tanesini seçerek alan adı alabilirsiniz.

• TRABİS faaliyete geçtikten sonra .tr uzantılı alan adı alabilmek için trabis.gov.tr adresindeki yetkili kayıt kuruluşlarından birini tercih etmeniz gerekmektedir.

Alan adım ile ilgili BTK yetkilileri ile görüşebilir miyim?
• .tr uzantılı alan adınız ile ilgili olarak Nic.TR faaliyette olduğu sürece öncelikle Nic.TR temsilcileri ve bağlı bulunduğunuz kayıt operatörü yetkilileri ile görüşebilirsiniz.

• TRABİS faaliyete geçtikten sonra TRABİS yetkilileri ve TRABİS’in yetkilendirdiği kayıt kuruluşları ile görüşebilirsiniz.

Hala sorumlu değişikliği için belge göndermek zorunda mıyım? Belge iletmeden transfer işlemi ne zaman yapabileceğim?
• Aktarım ekranlarından alan adınızı Nic.TR aktarıma entegre olmuş yetkili kayıt kuruluşlarına aktarabilirsiniz. Ayrıca Nic.TR sayfasında yer alan Sorumlu Değişikliği onay formunu ileterek de farklı bir kayıt kuruluşuna alan adınızı aktarabilirsiniz.

Aktarım nedir?
• Nic.TR üzerinde yönettiğiniz alan adlarını AKTARIM yöntemi ile “.tr” yetkilisi ve aktarıma entegre olmuş Kayıt Operatörlerine taşıyarak onlar üzerinden alan adlarınızı yönetmeye devam edebilirsiniz. Alan adlarınızı Nic.TR’den aktarıma entegre olmuş yetkili kayıt operatörlerine geçirme işlemine AKTARIM denilmektedir.

Nic.TR ne zaman son kullanıcıya kapatılacak?
• Nic.TR 23 Mart 2020 tarihinde başvuruya ve yenilemeye kapatılmıştır. (gov.tr, edu.tr, av.tr, bel.tr, dr.tr, tsk.tr, k12.tr, pol.tr ve kep.tr hariç).

Ne zamana kadar AKTARIM yapmak zorundayım?
• Alan adınız aktif olduğu sürece TRABİS faaliyete geçene kadar AKTARIM işlemi yaparak alan adınızı yetkili ve aktarıma entegre olmuş Kayıt Operatörlerine aktarabilirsiniz.

Nic.TR neden kapatılıyor?
• 2008 yılında yayımlanan 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), .tr uzantılı alan adlarının tahsisi ve yönetimi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) tarafından görevlendirilmiştir. 2010 yılında BTK tarafından “İnternet Alan Adları Yönetmeliği” yayınlanmıştır. Bu yasa ve yönetmelikle birlikte “.tr” uzantılı alan adlarının tahsis yetkisi (Kayıt Otoritesi İşlevi) Nic.TR’den BTK’ya devredilmiştir.

• Nic.TR (“.tr Alan Adları” Yönetimi) ve BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) arasında imzalanan sözleşme uyarınca, Nic.TR'nin Kayıt Operatörü işlevlerini (www.Nic.TR sayfası üzerinden yapılan ödeme, dns değişikliği, vb.) sonlandırması gerekmektedir.

AKTARIM işlemi ücretli mi?
• AKTARIM işlemi için Nic.TR tarafından bir ücret talep edilmemektedir. Seçeceğiniz Kayıt Operatörü ek ücret talep edebilir. Lütfen seçeceğiniz kayıt operatörüne danışınız.

AKTARIM yapmak zorunlu mu?
• TRABİS faaliyete geçtiğinde Nic.TR sayfası kapatılacaktır. Bu nedenle o tarihten önce alan adınızı yetkili bir kayıt operatörüne aktarmanız beklenmektedir. TRABİS faaliyete geçtiğinde herhangi bir kayıt operatörüne aktarılmayan alan adları TRABİS sistemine aktarılacaktır fakat bu sistem son kullanıcıya bazı hizmetleri vermeyecektir (gov.tr, edu.tr, tsk.tr, k12.tr, pol.tr hariç).

Aktarım yapmazsam ne olur?
Aktarım yapılmayan alan adları TRABİS faaliyete geçtikten sonra TRABİS’e aktarılacaktır; ancak TRABİS sistemi üzerinden son kullanıcıya hizmet verilmeyecektir. Bu nedenle yeni başvuru ve alan adı yenilemesi yapabilmeniz için AKTARIM yapmanız önerilmektedir (gov.tr, edu.tr, tsk.tr, pol.tr, k12.tr ve kep.tr uzantılı alan adları hariç).

Ne zamana kadar aktarım yapmalıyım?
Aktarım sistemi TRABİS faaliyete geçene kadar aktif olacaktır. TRABİS faaliyetine kadar alan adlarınızı AKTARIM sistemini kullanarak aktarmanız önerilmektedir.

Aktarım yaparken alan adımın sunucularında herhangi bir hizmet kesintisi olacak mı?
Aktarım işlemleri süresince alan adlarında sunucu ve hizmet kesintisi yaşanmayacaktır.

23 Mart’ta NicTR kapanıyor mu?
23 Mart 2020 tarihinde NicTR sayfası yeni başvuruya ve ödemeye (alan adı yenilemeye) kapatılmıştır. (gov.tr, edu.tr, bel.tr, av.tr, dr.tr, tsk.tr, pol.tr, k12.tr ve kep.tr uzantılı alan adları hariç).

Alan adımı taşımazsam alan adım silinecek mi?
Herhangi bir Kayıt Operatörü’ne taşınmayan alan adları son ödeme tarihlerine kadar kullanılmaya devam edecektir.

com.tr başvurumu nasıl yapacağım?
NicTR Kayıt Operatörleri’miz sayfasında yer alan Kayıt Operatörleri’nden bir tanesini seçerek “com.tr” başvurusunda bulunabilirsiniz.

Alan adımın ödemesini nasıl yapacağım?
Kayıt Operatörleri’nden birini tercih ederek AKTARIM yaptığınız Kayıt Operatörü’nün web sayfası üzerinden ödemenizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Alan adım duraklatılmış ödeme yapamıyorum. Ne yapmalıyım?
23 Mart 2020 tarihinde NicTR, (gov.tr, edu.tr, av.tr, bel.tr, dr.tr, tsk.tr, k12.tr, pol.tr ve kep.tr alan adları hariç) www.nic.tr üzerinden yeni alan adı başvurusu ve alan adı yenileme (ödeme) işlemlerine kapatılmıştır.

Kayıt Operatörleri’nden birini tercih ederek AKTARIM yaptığınız Kayıt Operatörü aracılığı ile ödemenizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Neden Nic.tr kapanıyor?
2008 yılında yayımlanan 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), “.tr” uzantılı alan adlarının tahsisi ve yönetimi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UAB) tarafından görevlendirilmiştir. 2010 yılında BTK tarafından “İnternet Alan Adları Yönetmeliği” yayınlanmıştır. Bu yasa ve yönetmelikle birlikte “.tr” uzantılı alan adlarının tahsis yetkisi (Kayıt Otoritesi İşlevi) NicTR’den BTK’ya devredilmiştir.

“gov.tr, edu.tr, tsk.tr, pol.tr, k12.tr ve kep.tr” uzantılı alan adlarımı TRABİS üzerinden yönetmeye devam edebilecek miyim?
Belirtilmiş olan uzantıdaki alan adları, TRABİS faaliyete geçene kadar NicTR üzerinden yönetilmeye devam edecektir. TRABİS devreye alınmadan önce BTK tarafından bilgilendirilme yapılacaktır.

23 Mart’tan sonra sunucu değişikliği yapabilir miyim?
TRABİS faaliyete geçene kadar NicTR’de yer alan alan adları için DNS sunucu değişikliği hizmeti verilmeye devam edecektir.

Alan adımı istediğim yere aktarabilir miyim?
• TRABİS faaliyete girene kadar, Nic.TR sayfasında listelenmiş olan kayıt operatörlerinden herhangi birine aktarabilirsiniz.

• TRABİS faaliyete geçtikten sonra trabis.gov.tr de yer alan kayıt kuruluşlarından birine aktarabilirsiniz.

Alan adım için yaptığım ödeme iptal mi olacak?
TRABİS geçiş sürecinde NicTR’ye yapılmış olan ödemeler iptal edilmeyecek, alan adları TRABİS’e son kullanma tarihleriyle birlikte aktarılacaktır.

sn:05033

.tr Alan Adı Tahsis Hizmeti, belirlenen tahsis, bilgi güvenliği ve gizlilik politikaları çerçevesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından verilmektedir.